Rubrika „ZÁVER“

1 ZÁVER literatúra SLOVO LITERATÚRY Z A M I

Literárny žáner. Z francúzskeho slova „genre“, čo znamená „rod“. Literárnymi žánrami sa zaoberá genológia. Je to literárna veda s trojrovinovým modelom literárnych druhov. Lyrika, epika, dráma. V rámci jednotlivých literárnych druhov sa rozlišujú literárne žánre.

Druh, žáner, žánrový variant. Napríklad, epika je druh, román je žáner, dobrodružný román je žánrový variant. Ako vzniká literárny žáner? Takým spôsobom, že sa napíšu literárne diela, čiže knihy. Tie knihy majú niečo spoločné. Spoločné znaky. V dobrodružnom románe nemôže hlavný hrdina sedieť doma v kúte. Musí ísť do sveta a zažiť dobrodružstvá. Je odvážny, nebojí sa riskovať. Ocitá sa v situáciách, v ktorých mu ide o život. S vypätím všetkých síl prekoná náročné prekážky.

Každý študent „Zami-Filozofie“ je vedecký pracovník, ktorý skúma svoj vlastný život. Ľudský jednotlivec si píše svoj vlastný život sám. Ani sám o tom nevie. Vyhovára sa na osud, na boha, a preboha ešte na kadečo iné. V „Zami-Filozofii“ je ľudský jednotlivec hlavným hrdinom svojho životného dobrodružného románika. (Obrázok: zami)

Poznámka: kliknem na obrázok a čítam.

2 ZÁVER časopis SLOVO ČASOPISU Z-F Z A M I
3 ZÁVER horoskop SLOVO HOROSKOPU ČASOPISU Z-F Z A M I
4 ZÁVER prispievateľ SLOVO PRISPIEVATEĽA ČASOPISU Z-F B A M I

Ťava sa mi spája s obrazom púšte zvlnenej v piesčitých dunách, s ktorými silueta jej tela a farba pekne ladí. K tomu zapadajúce slnko s tieňom pyramíd a v duši sa objaví stará mystika púštnych miest. Sedela som na ťave a bola som sa previesť na jej chrbte aj v púšti.

Cítila som sa na nej pohodlne. Hoci sa mi zdalo čudné jej vstávanie aj sadanie. Najskôr obe zadné nohy a potom predné. Kým sa postavila, mala som pocit, že preletím ponad jej hlavu dolu. Je vysoká. Bol to zaujímavý zážitok a musím povedať, že sa mi jej kolísavý krok veľmi páčil a tiež pohľad na púšť z jej chrbta. Ťava a púšť, rovnako ako hviezdna obloha, more alebo šíre pláne mi dávajú pocit voľnosti a slobody. Neohraničený priestor jasne vyjadruje, aký je človek malý vo vesmíre.

Zároveň svojou veľkosťou pôsobí pokojne. Celkom iné ako nekonečné zápchy áut, ponáhľajúci sa a nervózni ľudia. Jedno je však spoločné. Pokoj a mier je len dovtedy, kým sa nerozpútajú živly.
Želám nám pokojný apríl.

5 ZÁVER šéfredaktor SLOVO ŠÉFREDAKTORA ČASOPISU Z-F Z A M I

„Keď sa žena nahnevá, tak pľuje. Už viem, prečo sa ženám niekedy hovorí ťavy“. Má to byť vtip, našiel som ho na internete. Podľa mňa je to veľmi nevydarený vtip. Premýšľam o tom, koľko nevydarených článkov som vytvoril na tému ťava.

Nevydarené články nevytváram úmyselne. Snažím sa o to, aby každý článok bol vydarený. Občas vytvorím úmyselne nevydarený obrázok. Stáva sa to vtedy, keď obrázok zmenšujem. Dochádza k skresleniu, pretiahnutiu alebo scvrknutiu. Také sú prvé dva obrázky v galérii obrázkov v rubrike „ŠšTVORILKA - Obrázok“. Skreslením vznikol obrázok smiešnej ťavy. Prečo muž niekedy nazýva ženu ťavou? Má skreslený pohľad. Páni, to nie je nevydarený vtip z internetu!

Ľudský jednotlivec má skreslený pohľad. Na teba, na seba, na každodenný život. Človek nie je ťava, jeho skreslený pohľad je ťava. Môj skreslený pohľad robí zo mňa ťavu. V tom prípade, keď sa s ním identifikujem. Keď ho považujem za svoj. Pohľad je môj nástroj, ktorý používam. Pohľad nie som JA.

Môj skreslený pohľad je niečo také významné, že má svoj sviatok. Prvý apríl. Deň bláznov. Som smiešny blázon, človek so skresleným pohľadom. Mne je to jasné, mnohým nie. Pri pohľade na nich mám dobrú náladu. Je to smiešne, ako človek robí sám zo seba ťavu a vôbec o tom nevie. Ja som tiež ťava, ale viem o tom.

Všetko má svoj koniec, aj obdobie smiešneho blázna raz skončí. Kedy to bude? Keď sa dosýtosti najem. Čoho? Skreslených pohľadov. Potom? Budem sa chcieť napiť. Čoho? Pravdy. Budem smädný ako ťava a budem sa chcieť napiť pravdy. Čo je pravda? Neskreslený pohľad. Na seba, na teba, na každodenný život.

 

V Alekšinciach dňa 10.04.2016.